WRONIEC


„Wroniec”, Teatr Kamienica (Warszawa)
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12| 29 marca 2012, godz. 19 | bilety 40 zł
Inscenizacja bestsellerowej książki Jacka Dukaja, groteskowy kolaż emblematów socrealizmu: fotografii, grafiki i cytatów komunistycznej nowomowy, czyli stan wojenny widziany oczami dziecka.


Adaptacja i reżyseria: Jerzy Bielunas
Muzyka: Mateusz Pospieszalski
Choreografia: Maciej Florek
Obsada: Marta Ledwoń, Agnieszka Matysiak, Wojciech Brzeziński,
Emilian Kamiński, Kamil Król, Grzegorz Pawlak, Michał Przybysz
Scenografia: Honorata Mochalska
Kostiumy, maski: Anna Czyż
Wykonanie lalek: Maciej Luściński
Wykonanie masek: Teresa Mak
Animacje, materiały filmowe: Jerzy Szota
Animacja lalek: Aneta Głuch-Klucznik
Korepetytor: Stefan Gąsieniec
Produkcja PPA: Karolina Gonera

 

„Wroniec” w reżyserii Jerzego Bielunasa to opowieść o losach siedmioletniego Adasia, na którego oczach rozgrywają się dramatyczne wydarzenia stanu wojennego. Spektakl jest swoistą lekcją historii PRLu opowiedzianą bajkowym językiem w scenografii tworzącej nastrój surrealistyczny.  

„Wroniec” jest kolejną sztuką Teatru Kamienica wpisującą się w formułę Teatru Obywatelskiego, który chce mówić o historii w sposób nowoczesny, językiem atrakcyjnym dla młodego widza. Ten nurt działalności Teatru Kamienica jest szczególnie ważny dla Emiliana Kamińskiego, ponieważ nawiązuje do jego działalności w opozycyjnym Teatrze Domowym, założonym w czasie stanu wojennego.
Oprawę muzyczną spektaklu powierzono Mateuszowi Pospieszalskiemu, choreografię ułożył Maciej Florek. Twórcy spotkali się już w Teatrze Kamienica, pracując nad spektaklem „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, nominowanym do nagrody Feliksy Warszawskie.